small menu ico

Betonové ploty - vlastnosti

Vápenné výkvěty v betonu, impregnace a probarvování

 

Beton

Beton je tvořen a vyráběn z čistě přírodních materiálů, v důsledku čehož zákonitě dochází ke kolísání jeho vlastního přirozeného složení. V návaznosti na další faktory působící během usazení betonového výrobku ve venkovním prostředí, může dojít ke kolísání barevných odstínů a taktéž k vzniku tzv.výkvětů, tj. vystoupení volného vápna obsaženého v cementu na povrch betonových výrobků. Zabránit vzniku barevných odlišností a vápenných výkvětů, v souhrnu působení všech negativních vlivů, je i za použití nejpokrokovějších chemických přísad technologicky nemožné. Barevné rozdíly a výkvěty mohou být různé intenzity, v žádném případě však nemají vliv na kvalitu a užitné vlastnosti betonových výrobků.

Betonové výrobky a výkvěty

U betonových výrobků může dojít k výskytu tzv. vápenných výkvětů (průnik volného vápna, které je součástí betonového zboží, na povrch výrobků). Případný výskyt primárních vápenných výkvětů na betonových výrobcích nemá žádný vliv na užitné vlastnosti těchto výrobků a jde pouze o estetickou vadu. Vlivem meteorologických podmínek a běžného mechanického namáhání zpravidla dochází k jejich postupnému vyrovnávání a sjednocování.

Ani při využití nejšpičkovějších a nejnovějších chemických přísad nelze technologicky zabránit vzniku těchto barevných odlišností a výkvětů. Vzniklé barevné rozdíly a výkvěty mohou mít různou intenzitu. Skutečnost, že výskyt výkvětů neovlivňuje kvalitu, ani užitné vlastnosti betonových výrobků, svědčí ten fakt, že výskytem výkvětů se nezabývá žádná norma a žádný předpis pro betonové výrobky. Evropské normy pro betonové výrobky pouze uvádějí, že k výskytu výkvětů může dojít, avšak nemají žádný vliv na kvalitu výrobků a nejsou považovány za významné (viz ČSN EN 1338:2003, odst. 5.4. Vizuální hlediska), z tohoto důvodu nelze uznat jejich výskyt za vadu zboží.

Společnost MIMA ploty s.r.o. doporučuje naše betonové výrobky po instalaci opatřit impregnačním nebo penetračním nátěrem, jelikož právě tímto způsobem můžete eliminovat vznik tzv. výkvětů, což je vystoupení volného vápna obsaženého v cementu na povrch betonových výrobků a zabránit tak vzniku barevných odlišností.

Těmito nátěry si také prodloužíte životnost nového betonového oplocení.

Probarvenost betonových výrobků

Naše betonové oplocení si samozřejmě můžete opatřit nátěrem - ideální je použít barvy na beton, nebo barvy fasádní (ideálně na silikátové bázi), jelikož mají dlouhotrvající účinek s možností namíchání barevného odstínu dle Vašich požadavků.

Společnost MIMA ploty s.r.o. momentálně nemůže poskytnout záruku na probarvené betonové oplocení v hmotě, jelikož na trhu zatím není tak kvalitní probarvovací směs, která by byla schopna garantovat stejnou a dlouhodobou kvalitu podobnou barvám na beton nebo barvám fasádním (myslíme tím problém vystoupení volného vápna obsaženého v cementu na povrch betonových výrobků, sanitraci, vápenné výkvěty apod.).

+420 545 217 054
info@betonoveploty.cz
Poptávkový formulář
MIMA ploty – Ploty na celý život
Životnost přes 30 let, odolnost a minimální údržba
České produkty z českého materiálu
Možnost probarvení a oboustranného provedení
Montáže provádíme po celé ČR
18leté zkušenosti a tradice
Certifikovaná společnost
X
Robur logo